Pôžičky a reklama

Zrolovaná 500 eurová bankovkaReklama a v dnešnej dobe? Asi nerozlučné spojenectvo, ktoré už nikdy neskončí. Určite ste zaregistrovali značne rozšírené reklamy na rôzne spotrebné úvery, hypotéky, či konsolidácie pôžičiek. V každom reklamnom predele sú to minimálne dva spoty, v ktorých sa vám prihovára finančná inštitúcia. Celkom dosť, však?

Cieľom poskytovateľov takýchto finančných produktov je vás presvedčiť, že pôžička je samozrejmá súčasť vášho života, a takto sa to robí a deje všade inde na svete. Takýmto vymývaním (masážou) našich šedých buniek mozgových útočia na naše podvedomie a naozaj často dosť emotívnym spôsobom (deti, šťastné rodinky, usmiaty mladí ľudia a animované postavičky…). Iste, to je princíp reklamy, ale chceme vás vyvarovať aj jej dôsledkov – neuvážené žiadosti o pôžičku a následné rýchle vytriezvenie v podobe jej splácania na pekne dlhú dobu. Nič totiž nie je zadarmo, aj keď sa to v reklame všemožne tvári inak a snaží sa nás presvedčiť o opaku.

Aj vy sa pýtate, či reklamy, ktoré vídame a počujeme v rôznych médiách sú aj naozaj pravdivé a nezávádzajú potenciálnych zákazníkov? Poznáte to: „Reklama bez úroku“ – bez uvedenia ďalších podmienok, prípadne je uvedená cena len časti produktu, bez spomenutia ostatných poplatkov, neurčitá úroková sadzba v znení: „od…“, alebo aj vyzdvihovanie výhod a neuvedenie takzvaných háčikov. Áno, aj takto môžu vyzerať reklamy na rôzne finančné produkty, ktoré v niektorých iných krajinách považujú doslova za nekalé praktiky.

Naopak, sú reklamy, ktoré nezavádzajú a neklamú, napríklad: tieto – Pripravili sme pre Vás jednotnú žiadosť, ktorou získate tie najvýhodnejšie nebankové pôžičky na Slovensku. Nemusíte teda vypĺňať množstvo formulárov online.

Reklama však neslúži iba na upútanie pozornosti, ale funguje aj ako podnet aby ste navštívili či kontaktovali predajné miesto! A ak sa tak stane, prvoradou a najdôležitejšou úlohou predajcu je nevypustiť vás bez predaného produktu. Reklamu je treba čítať a vnímať vždy v kontexte.

Pamätajte, že nič zadarmo neexistuje! Ak dostanete zadarmo sto eur, tak pamätajte, že je to iba preto, že vy ste predtým vydali eur 200! Pričom na to, aby sa dosiahol zisk, stačí získať stovku. A na dôvažok, 100 eur „zadarmo“ nezískate len tak, musíte splniť ešte množstvo podmienok.

Čo teda jednotlivé bankové domy a nebankové inštitúcie myslia pod svojimi vábivými reklamnými informáciami? Poďme sa na to pozrieť konkrétnejšie, určite ste sa už stretli s niektorými sloganmi.

Znížime vám úrok o 0,3 % oproti ostatným konkurenčným ponukám!

Ako si to vysvetliť? Banka vám doslova navrhuje obehnúť a pozisťovať všetky ostatné ponuky, dobre však vie, že vy toľko času nemáte, veď v dnešnej dobe je čas asi jeden z tých najnedostatkovejších „tovarov“. A 0,3 percentné zníženie môže znamenať, že ušetríte aj tak len pár eur. Klient však „počuje“ a reaguje na slovko – znížime – ako na odmenu!

Vrátime Vám ixypsilon percent z nákupu (a obdobne tiež: u nás dostanete odmenu za platenie kartou).

Toto zase vo väčšine prípadov znamená, že zaplaťte poskytovateľovi vyšší úrok ako inde (respektíve, otvorte si u nás účet za väčšie poplatky) a ako odmenu vám cenový rozdiel (alebo ešte lepšie – iba jeho časť) po splnení podmienok „veľkoryso“ vráti.

Môže to znamenať aj to, že najprv si poskytovateľ to čo dá vám, vezme od obchodníka, ten si kvôli tomu adekvátne zvýši cenu (alebo poskytne drahší servis). V podstate ste tak odmenený vlastnými peniazmi. – Daj mi stovku a ja ti veľkoryso vrátim ako poďakovanie 50. Zarobil som tak 50 eur! Ľahké, však?

Úver od nás bez akýchkoľvek zbytočných poplatkov.

Dvaja panačikovia s úrokmi v rukáchAko si vysvetliť toto? Tak asi tak, že legislatíva na Slovensku znemožnila pýtať poplatok za vedenie úverového účtu aj za mimoriadne predčasné splatenie celého úveru alebo len časti a tak to treba využiť aspoň marketingovo (čo myslíte, koľko ľudí na Slovensku je finančne gramotných a sleduje zmeny v legislatíve, áno, uhádli ste – minimum). Takže, aby to vyznelo ešte lepšie, odpustia vám ešte aj poplatok za poskytnutie pôžičky (ten nie je obmedzený zo strany štátu) ale, vždy je tu nejaké ale, úroková sadzba sa zvýši nad priemer trhu.

Viac o legislatívnych zmenách o spotrebiteľskom úvere nájdete na webe NBS.

Od nás máte viac výhod – a dve sú predsa viac ako jedna nie?

Je to tak? Čo to asi znamená? Po získaní viacerých predražených produktov vám po nejakom čase niečo vrátia, ak teda zostanete verní a nezmyslíte si len tak mirnix-dirnix prestúpiť k nejakému inému poskytovateľovi! Berte do úvahy aj, že nezriedka sú podmienky tak neprehľadne usporiadané, že sa ľahko môže stať, že nejakú nedodržíte a odmenu tak samozrejme nezískate.

Najvýhodnejší úrok na hypotéke.

No, získať sa naozaj dá. Obvykle však za nejaké „všimné“. Takže, o čo menej zaplatíte na úrokoch, o to viac zaplatíte za získanie nízkeho úroku.

Hypotéka bez prekážok

Klasické odpustenie poplatkov za znalca a vklad nehnuteľnosti do katastra. O máličko zvýšený úrok, a banka má tieto náklady pokryté. Viac ako stopercentne!

Reklama na pôžičky a Vianoce!

Žiaľ, vianoce sú okrem sviatkov lásky a pokoja štatisticky najdepresívnejším obdobím roka. Počas týchto sviatkov si veľa ľudí uvedomuje čo im chýba a cítia sa viac sami ako obvykle. Reklama nás neobchádza po celý rok, pred Vianocami to však býva ešte naliehavejšie. Akoby sa roztrhlo vrece s ponukami pôžičiek. A cieľová skupina? Ľudia v problémoch, ktorý si chcú aspoň na záver  roka dožičiť všetkého hojnosť. Táto potreba ich tlačí do nesprávnych rozhodnutí, kedy si neuvedomujú svoju finančnú situáciu a zadlžujú sa ešte viac. Odporúčame nepodľahnúť týmto tlakom, a požičať si len v tom prípade, keď je to naozaj nevyhnutné a prinesie vám to trvalejší úžitok. Myslite na to, že tieto Vianoce nie sú vaše posledné a aby to nedopadlo tak, že o rok si budetete musieť požičiavať opäť.

Ako sa v tom všetkom vyznať? Ako odolať „výhodným“ ponukám v reklamách, respektíve správne posúdiť jej výhodnosť či nevýhodnosť?

Celkom jednoduchá rada na záver: Zamerajte sa na celkovú zaplatenú sumu, nie na úrokovú sadzbu. Spočítajte si teda všetky splátky plus poplatky a iné výdavky, ktoré sú spojené s úverom. Úver je výhodnejší ten, pri ktorom budú vaše výdavky najnižšie!

Comments are closed.